Muhabbet Kuşu Yetiştiriciliği

Muhabbet kuşları sevecen ve insan canlısı hayvanlardır. Ve piyasada ciddi biçimde alıcı bulmakta ve bu sektörde yerli üretim sıkıntısı çekilmektedir. Çoğu şeyin ithal olanının daha çok rağbet görmesine rağmen muhabbet kuşunun yerli olanı daha çok rağbet görmektedir. Çünkü ülkemizde yetiştirilen kuşlar iklim şartlarına uyum sağladığı için hastalıklara karşı daha iyi direnç göstermekte ve daha uzun yaşamaktadır. Bu da tüketici için bir avantajdır.

Üretim nasıl yapılır?

Üretimi çok eğlenceli ve kazançlı bir iştir. Mesela o küçük yavruları elinize aldığınızı düşünsenize. Öncelikle şu terimi açıklayarak başlayalım. (Takım:Erkek ve dişiden oluşan bir çift anlamını taşır.) Muhabbet kuşları bir erkek bir dişi olarak ürerler. Yani bir erkek muhabbet kuşu birden fazla dişi kuşla eşleşmez. Bir takım muhabbet kuşu yaklaşık bir kuluçkada 7-8 yumurta yapabilir. Nadiren bu yavruların hepsini büyütür. Ama ortalama bir takım muhabbet kuşu 4 yavruya rahatlıkla bakabilir.


Bakımı nasıl yapılır?

Muhabbet kuşlarının bakımı pek zor değildir. Günlük olarak yem ,su ve yavrusu olanlar için özel mama yapılır . Bir takım muhabbet kuşunun temizlik dahil günlük bakım süresi bir kaç dakikayı geçmez.

Nasıl kazandırır?

Basit bir istatistikle başlayalım. 10 takım muhabbet kuşunuz olsa diyelim. Bu takımlar 2 ayda bir tekrar kuluçkaya yatmaktadır. Yumurtladıktan 20 gün sonra yavruları yumurtadan çıkar. Onların gelişip kendi kendine yem yiyebilmeleride bir ay zaman alır. Yani bir takim sizi yaklaşık 2 ayda 4 yavru sahibi yapabilir. Bugün yavru muhabbet kuşunun piyasadaki toptan fiyatı 15 ile 20 lira arasındadır. 10 takım muhabbet kuşuda 2 ayda yaklaşık 40 adet yavru büyütebilir ve bu da size ortalama 700 ile 800 lira arasında kazanç getirir.Ek gelir olarak ta yapılabileceği gibi kendinizi biraz geliştirdikten sonra profesyonel olarak üreticilik yapabilirsiniz. 100 takım muhabbet kuşunuz olsa 2 ayda 400 yavru alabilirsiniz ve bu da 8000 lira ciro yapar. Masrafına gelince masrafı yaklaşık 8000 liralık cironun en fazla 2000 lirasıdır . Yani size 2 ayda 6000 lira kazandırır ve bu da aylık tam 3000 lira demektir.

Ne kadar sermaye gerektirir?

Şu anda bir çift muhabbet kuşunun fiyatı 60 ile 100 lira arasında değişmektedir. Bir kafes fiyatıda yaklaşık 25 liradır.Her kuşun ayrı kafesi ve bir yuvalığı olacağını düşünürsek ortalama bir çift kuşun maliyedi 100 ile 120 lira arasındadır. 10 çift kuş aldığınızı düşünürsek bu size 1200 liraya malolur.

Ben bu yazımda sizi genel olarak bir fikir sahibi yapmak için kısaca anlatmaya çalıştım. Siz muhabbet kuşu üretimi hakkında daha detaylı bilgiyi www.muhabbetkusu.org adresinde bulabilirsiniz.

Kaynak: Sait Özlü

Bir önceki yazımız olan Hobi Bahçesi Kurmak başlıklı makalemizde Girişimcilik, inovasyon ve İş fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

16 Comments on Muhabbet Kuşu Yetiştiriciliği

 1. Canlı hayvanda kar her zaman yüksek gibi görünür, fakat işin içine girdikten sonra karşılaşılabilecek problemler, iyi araştırılmalı. Mesela geçen ay benimde başıma geldiği gibi, yumurtaların boş çıkması 4 tane yumurtladı 4 ü de boş, maliyet yükseldi, Allah korusun canlı hayvanda ölüm de hesaba katılmalı, eşlerden biri öldüğünde diğerine eş kabul ettirmek pek kolay olmaz bu da artı bir maliyettir. Tatili yoktur, başında durmazsanız kimse kuşlarınıza sizin kadar iyi bakamaz, eksileri çoğaltmak mümkün.

 2. bende uzman olarak muhabbet kuşu üreticisiyim.Ama her şey bu kadar net degil işin içine girenlerin çogu bagımlılık yaptıgından bırakamıyor. para kısmına gelince 150 kafes kuşum var. aylık 150 (+ – 20) yavru muhabbet alıyorum bu en verimli hali yani 1 kafes başına 1 yavru ediyor 1 kafes aylık 1 kilo yem tüketir. 150*2tl=300tl+mama+elektirik+su+yer+işcilik=minimum1000tl.150 yavru*15=2250-750=((1250)) en iyi bakım uzmanlıkla kazanılabilecek para.yavruları satmakta öyle kolay degil yurt dışından 8 tl ye ithal muhabbet geliyor seni öldürüyor devlet yurt dışından ithal petşhop hayvanlarının girişini engellerse iyi ve zevkli bir sektör oluşabilir…geçen anadoluda bir tır dolusu kaçak muhabbet kuşu yakalandı bu buz dagının görünen yüzü.

 3. Sermayesiz iş fırsatıyla para kazanmak ister misiniz? Hayallerin varsa ve ona ulaşmak istiyorsanız biz size hayallerinizin götürdüğü yere kadar yardımcı olacağız.
  Bu harika iş fırsatını inceleyerek sizde kazanmaya başlayın. Unutmayın hayalleriniz bir adım ötede olabilir!
  http://www.ekisimkani.com

 4. baha demir // 01 Ocak 2014 at 21:16 // Cevapla

  yıl 2010 muhabbet kusu 17.50tl 1 kılo yem 2.25tl
  yıl 2013 muhabbet kusu 10.00tl 1 kılo yem 3.50tl

 5. Sizde Kendi İşinizin Sahibi Olabilirsiniz..
  Arkadaşlar ;

  Türkiye Genelinde Açacağımız Şubelerimizden , çok düşük sermayeler ve kısa süreli eğitimin ardından kendi işiniz ve sabit gelirlere sahip olmak istemezmisiniz ??

  Sigorta Sektöründe Binlerce müşterisi ve çalışma arkadaşlarıyla şirketimiz günden güne büyümekteyiz…

  Detaylı bilgi için lütfen e-mail yada telefon ile bize dönüş yapınız..

  Tamer ERDEM

  TAMERERDEM SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.

  Küçükköy Hürriyet Mh. 266 Sokak No:18 Gaziosmanpaşa İSTANBUL

  0212 618 48 80
  tamer.erdemsigorta@hotmail.com

1 2 3

Leave a comment

Your email address will not be published.

*