Mantar tüketimi istikrarlı şekilde artıyor.Mantar talebine yetişmek için mantar üreticilerinden Marmara Mantar bayilik vermeye başladı.Eğer en az 25 m2 yeriniz varsa sizde mantar üreticiliğine başlıyabilirsiniz.

Mantar üretmek istiyorum, nereden başlamalıyım ?

İstridye mantarı türü, uygun büyüklükte ve şekilde et gövde için ışığa ve 22-25 derece sıcaklığa ihtiyaç duyar, et gövde oluşturma esnasında, düşünülenin aksine yüksek miktarda FAE (Taze Hava Sirkülasyonu) üremeyi son derece pozitif etkiler. Bu nedenle nem dengesini (60%-80% BN) koruyarak oda mümkün olduğunca çok havalandırılmalıdır.

İstiridye mantarı diğer mantar çeşitlerine göre en zahmetsiz, en kolay ve fazla yatırım gerektirmeyen bir türdür. Düzgün ve sürekli yapıldığında en çok kazandıran mantar çeşitlerinin başında gelmektedir.

Yatırım maliyetim ne kadar ?

Bu işe ister bodrum katında ister bir ahırda istenirse bir serada başlamak mümkün. Düşünülen minumum  ticari kapasite ve potansiyele göre 20 – 25 m2 den 500 – 1000 m2 ye kadar kapalı alanlarda yapılabilir. Ortalama yatırım maliyetleri 3 – 4 bin ila 30 bin lira civarındadır. 1 tondan 100 tona kadar  başlanabilir. Bu işi ilk kez yapacaklar için tavsiyemiz;  bir kaç ton ile başlayıp, düzenli mantar üretimi bilgisini  ve tecrübelerini kısa zamanda artırıp  bir sonraki kompost siparişlerini ve mantar üretim kapasitelerini büyütmeleridir.

Video Anlatımı Marmara mantar ile ilgisi yoktur.


Mantar nasıl ve nereye pazarlanır ?

Mantar pazarlamak aslında zor bir iş değildir. Bir çok ürünün aksine sektörde rakip kavramı pek yoktur. İhtiyacın hızla artması ve mantar tüketiminin geçmiş yıllara göre sürekli yükselen bir trend içinde olması hemen her gün bir çok girişimciyi bu alana sürüklemektedir. Az maliyetle para kazanmaya başlanılabilmesi de bu işi cazip hale getirmektedir.

Pizza üretiminden yemek ve catering ( yemek üretici ) şirketlerine, restaurantlardan semt pazarlarına, gross marketlerden mahalle manavlarına, konserveci ve salamuracılardan sebze hallerine kadar daha sayamadığımız bir çok gıda sektörüne satışı vardır. Sürekli tüketimin artmasından dolayı kimse mantar satıcısını geri çevirmez. Mantar üretiminde ve pazarlamasında zamanın büyük önemi vardır. Bugün 1 ton günlük mantar alan bir şirket 1 hafta sonra alımı 2 katına çıkarabilir. Bu sektörde pazarlamacı ve aracı şirketlerin çok olması üretimcinin yüzünü güldürmektedir.

Mantar üretimine başlanması ile sektöre girilmiş olur. Birkaç forum sayfasına telefon bırakılması durumunda sektörden birçok talep alınmaya başlanır. Dağıtım ve pazarlama şirketlerinin en büyük sıkıntısı zamana karşı yarışıldığından daha çok mantar üretimcisini bünyelerine katabilmesidir. Böylelikle her gün ve her zaman istediği kadar mantar alımı yapmak isterler. Üretimciden tedarik ettiği mantarın artması  kendi pazar paylarının da artması anlamına gelmektedir.

Mantar alıcıları ve satıcılarını nereden bulacağım ?

Mantar alımı veya satımı konularında şirketimiz tüm üreticilere gerekli desteği sağlamaktadır. Müşterimiz olan üretimcimizin ürettiği mantarları bize gelen alım talepleri doğrultusunda üretici ile alıcıları buluşturuyoruz. Tarafımıza gelen alım taleplerini en yakın üretimcimize yönlendiriyoruz.

Sadece istanbuldan mantar talebimiz bugün itibarı ile 2 – 3 ton civarındadır.

Mantar üretiminde kazançlar ?

İstiridye mantarı diğer mantar çeşitlerine göre daha az sermeye isteyen ve daha çok kazandıran bir üretim koludur. Kilosu 2 lira olan kültür mantarına göre istiridye mantarının kg satış fiyatları değişkendir. İstiridye mantarı satış fiyatları; üretici kendi mantarını kendisi pazarladığında 5 TL ile 15 TL  arasında değişmektedir.

İstiridye mantarı ve kültür mantarı arasındaki farklar nelerdir ?

İstiridye mantarı üretimine hızlı bir şekilde başlayacak veya yeni başlayacak girişimciler için en mükemmel tercihtir. Kültür mantarının 20 – 30 arasında hastalığı bulunurken istiridye mantarında hiçbir hastalık riski yoktur. Kültür mantarı düzenli sulama isterken istiridye mantarı sulama istemez. Kültür mantarı toprakla yapılır. İstiridye mantarı üretiminde toprak kullanılmaz.

İstiridye mantarı;  üretime  başlamak için hazır kompost temin edilmesi ve odalara yerleştirilmesinden itibaren 20 – 25 kuluçka evresi geçirir. Bu tarihten itibaren ilk ürün kendini gösterir. 30 gün itibarı ile hasat’a başlanır ve bu süre 50 – 60 devam edebilir. Kompostta verim % 25 – 35 arasındadır. Ortalama 20 ton kompost’ tan 5 – 6 ton mantar üretilebilir.

Kar marjları,  maliyetine göre diğer birçok mantar çeşitinden fazladır, pazarlaması çok daha kolaydır ve beyaz kültür mantarına göre istiridye mantarı üretimci sayısı şuan itibarı ile azdır. Sektörde rekabet söz konusu değildir.

Üretime başladığımda sizden kompost aldığımda ilerleyen günlerde teknik bilgiler konusunda yardımlarınız var mı?

Bizden kompost alıp ticari anlamda üretime başlamış her mantar üreticisi ailemizin bir ferdi oluyor. Her ay düzenli minumum 2 kez ( istanbul için ) ( marmara bölgesinde ayda 1 kez )üretim haneyi ziyarete gelmekteyiz.Telefon ile sürekli destek vermekteyiz. Kontrollerimiz altında üretim yapacağınız için her türlü risk faktörünü de ortadan kaldırmış oluyoruz. Üretiminiz 5 – 6 aylık süreçte tam anlamıyla oturduğunda artık sadece çay içmeye ziyaretinize geliyoruz. Kısacası sizi üretim yaptığınız hiç bir süreçte yalnız bırakmıyoruz.

Bir arazi kiralayarak veya bir boş arazimde bu işe girebilir miyim?

Açık alanları sera şekline getirerek bu iş her ne kadar yapılabilse de marmara bölgesinde iklim şartlarından dolayı enerji sarfiyatınız fazla olacağından tavsiye etmemekteyiz. İzalasyonlu çadırlar kurulabilir. Mantar üretiminde bugün 100 m2 lik bir odanın aylık elektrik sarfiyatı 200 tl ile 500 tl arasındadır. ( yeni nesil makineler ile) Bu durum bodrum kat tarzı yerlerde veya izole edilmiş kapalı alanlar için geçerlidir. Isıtma ve sogutma işlemleri klima ile yapıldığından kapalı alanlarda bu iş daha az enerji sarfiyatı ile yapılır.

Kuracağım ranza sisteminde ölçüler nasıl olmalıdır? 100 m2 lik bir yerim var ne kadar kompost alabilir?

Mantar üretim odasında tavan yükseliği ranza sistemi yapılacağından büyük öneme sahiptir. 100 m2 lik bir üreticimiz üretim hanesine 10 ton kompost koyabilirken başka bir üreticimiz 100 m2 lik üretim odasına 25 ton kompost koyabilmektedir. Bugün 3 m2 standart tavan yüksekliği olan bir oda ortalama 15 ton civarı kompost almaktadır diyebiliriz. Ranzalarda her kat arasında 60 cm boşluk bırakılmalıdır. Kompost eni 30 cm düşünüldüğünde iki kompost poşeti arasında minimum 20 cm boşluk bırakılmalıdır. Ranzalarda her kat tabanına çesan dediğimiz çelik örme hasır taban kullanılmalıdır. Örme aralığı 15 cm en idealidir.

Mantar üretim odasına 10 ton kompost almakla 15 ton kompost almak arasında ki fark nedir?

Kompost verimlilikleri % 25 ile 35 arasındadır. Bu değer dünya mantarcılar birliğinin verdiği bir değerdir. Bu durumda 10 ton kompostta 85 günlük bir süreçte 2.500 kg ile  3.500 kg arasında mantar hasatı yapılmış olur. 15 ton kompost için ise yine 85 gün lük süreçte 3.750 kg ile 5.250 kg arasında mantar hasatı yapılmış olur. 85 günde 2 oda arasında kazanç değişmiş olmaktadır.

Kompost aldım, mantar ürettim sonrasında tekrar kompost almalımıyım? kompostların ömrü ne kadardır? kalan kompostları ne yapmam gerekiyor?

Bugun 10 ton kompost alıp 85 günlük süreçte mantarınızı üretip sattınız. Geriye kompostun sadece atığı kalmış olur. Çünkü kompostun içindeki tüm besini ürettiğiniz mantarlar almıştır. Kompostun içinde besin kalmadığından dolayı da artık o komposttan sürekli ve verimli mantar alınamaz. Her oda için yılda 4 kez kompost almalısınız. Mantar hasatını tamamlamış odada kalan atık kompost yaklaşık konulan kompostun 4 te 1 i kadardır. Yani 10 ton kompost alınan odada 2500 kg ortalama kompost atığı kalmış olur. Bu atık kompostlar % 89 potasyum değerine sahip çok iyi gübredirler.Çiçek üreticileri, peyzaj şirketleri, fidancılık şirketleri gibi kurumlar bu kompostları alabilmektedirler. En kötü ihtimal ile tarımsal faaliyette bulunulan bir tarla atık kompost için en ideal yer olacaktır. Atık komposta biraz yem katarak hayvan yemi olarak kullananlarda az değildir. Şirketimiz istanbul ili için büyükşehir belediyesi ile görüşmelerine devam etmektedir. Atık kompostları büyükşehir belediyesinin üretim yaptığı silivri lale üretim tesislerinde değerlendirilmesi için görüşmelerimiz sürüyor.

Mantar üretimine başlamak istiyorum. Bana üretimhanelerinizi ziyaret ettirmeniz mümkün mü?

Elbette mümkün. Marmara mantar olarak 2012 ocak ayı itibarı ile mantar üretimlerimizde çatalca tesislerinde başlamıştır. Üretimhanelerimizi görebilir, sizde mantar üretim odalarınızı hazırlarken nerelere dikkat etmeniz gerektiğiniz yerinde inceleyebilirsiniz.  Ayrıca görmeniz için BAĞCILAR BELEDİYESİ ENGELLİLER SARAYINDA mantar üretim odamızı ziyaret edebilirsiniz. Burada yılda 4 kez istiridye mantarı üretimi kursu verilmektedir. Oda hazırlanması ve projelendirilmesi ve kompostun konulması tarafımızdan yapılmış olup, gözetimimiz altında tutulan bir mantar üretim odasıdır. İstanbulda bir çok belediye için bu hizmeti vermeye devam etmekteyiz. Gelecek yıl istanbulda halk eğitim merkezleri ile de kurs planlama çalışmaları hazırlığımız var. Bunlarla ilgili bilgiyi ilerleyen zamanlarda web sitemizden ve FACEBOOK sayfamızdan duyuracağız.

İSTİRİDYE MANTARI ÜRETİMİNDE İŞLETME GİDERLERİ

Marmara Mantar olarak tarafımıza en çok sorulardan birisi;

Üretimine başladığımda ne gibi giderlerim olacak ?

Firma olarak müşterilerimize her zaman en doğru bilgiyi vermeye çalışmaktayız. Müşteri fabrikamızdan hemen kompost alsın düşüncesiyle hiçbir zaman hareket etmedik etmeyeceğiz.

Biz en doğrusunu anlatalım, girişimciler kendi maddi durumlarını kıyaslasınlar ve buna göre hareket etsinler istemekteyiz. Bu yüzdende bu soruyu internet ortamında da siz değerli girişimciler ile paylaşmak istedik.

Deneyimlerimiz ile, yaşadıklarımız ile ve üretimimiz ile a’dan z’ye masraflarını yaptığımız ve bildiğimiz  için bu konuda deneyimli olarak % 10 yanılma payı ile istanbul için masrafları fiyatlandırdık.

Mantar üretimine başlamayı düşünenler için işletme giderleri :

( 100 m2 lik 10 – 15 ton kompostluk  1 oda için ortalama fiyatlar verilmiştir )

1 -  İşletme kirası

( 100 m2 lik bir üretim odası için bugün istanbulda bodrum katlarda 250 tl den başlayıp 2500 tl ye kadar çıkan semtler var. Lüx semtler dışında daha varoş semtlerde bu iş yapıldığını düşünürsek ortalam 600 tl ile 800 tl arasında makul bir yer kiralamak mümkün. )

İşletme kurulacak yer için öncelikle o bölgenin bağlı olduğu belediye ile görüşüp ruhsat alınıp alınamadığını mutlaka öğrenmenizi tavsiye ederiz. İleride büyüme hedefleniyorsa mutlaka ruhsat alınacak bir belediye sınırları içinde olmanızı tavsiye ederiz. Bugun bir çok bölgede ruhsat almamış belediyeden habersiz bu işi yapan arkadaşlar elbette mevcut. Bu şekilde sadece ürettiğiniz mantarları pazarcılara, halcilere ve mantar alım satım yapan aracılara çalışırsınız ki buda mantarınızı ucuza satmak demek çünkü bu saydığımız alıcılar her zaman ucuza mal almaya çalışırlar. Halbuki üretim ruhsatı alındığında sizden belge isteyen otellere, restaurantlara, catering firmalarına, marketlere ve daha bir çok yere daha pahalı mantar satabilirsiniz. İhracatta yapabilirsiniz.

2 – Elektirik gideri

40 – 48 btu klima 24 saat çalışıyor.

hasat döneminde 1 odada 15 – 20 adet 1 metrelik florasan lambalar günde 8 – 10 saat çalışıyor.

Hasat döneminde kirli hava emiş fanı ve taze hava fanları 15 – 30 dk/saat çalışıyor.

aylık gelen fatura yukarıda belirttiğimiz şekilde çalışan cihazlar ile 350 tl dir. Bu rakam kullanılan makina ve ekipmana baglı olmakla birlikte 300 – 500 tl arasında aylık gider diyebiliriz.

Bugün Türkiye’nin en pahalı elektriğini bizler yani istanbul firmaları kullanmaktadır. Bizler buna rağmen mantar üretiminde iyi karlar elde etmekteyiz. Elektiriğin pahalılaşması ile beyaz eşya şirketlerininde a ve a+ tipi klimalarını üretmesi açıkcası yüzümüzü güldürmüştür. Mantar üretiminde en büyük 2 gider kira ve elektriktir öncelikle. Yıllanmış, yaşlanmış klimalar ile bu işi yapanlar elektrik giderinden şikayet ede dursunlar bizler yeniliklere ayak uyduran firmalar hemen invertörlü  a+ tipi klimalara geçerek elektrik giderlerinden % 50 oranında kurtulduk.

Eski tip klimalar -5 derece den sonra çalışamazlar. Ama yeni nesil bu klimalar motor ısıtma sogutma sistemleri olduğundan artık soguk havalarda işlerimize sekte vuramamaktadır.

Ayrıca bugun tüm Türkiyede yeni özel elektrik üreten şirketler ile anlaşma yapıldığında % 40 indirimli elektrik satın alıyoruz. Mevcut hatlarımıza hiçbir ek işlem yapmadan…

Tavsiyemiz ;  ESKİ MAKİNA VE EKİPMAN KULLANMAYIN. YENİSİNİ ALIN FATURALARDAN TASARRUF EDİN

3 – İşçi – Eleman, Personel giderleri

Bugun bir oda hasatını 1 kişi ( bu kendinizde olabilir ) rahatlıkla yapabilir. 1 kişi 2 odayı rahatlıkla hasatını, bakımını, nemlendirmesini yapabilir. Bunun için ayrıca bir işçi almanıza gerek yok bu işlemleri kendiniz yapabilirsiniz. Veya asgari ücret ile bir eleman alabilir bu işlemleri ona yaptırabilirsiniz. Bu işi kendisi yapanlar vaktinin tümünü  bu işe ayıranlar için açıkcası bir personel gideri bulunmamaktadır.

Kompost ilk geldiğinde kamyondan odaya taşımaya 4 kişi ve atık kompostları ( 3 ay sonrasında ) atmak için 2 tek yevmiye ile çalışarak bu ayak işlerinizi yapmış olurlar. Bugun istanbul da yevmiyeli işçi maliyeti 1 gün için 50 – 60 tl dir.

İşletmem içinde başka ne gibi maliyetim olur ??? Kompost koyduktan, hasat bitene kadarki geçen sürede maliyetlerim bu kadarmıdır ??

Elbette değil. Bir işletme iseniz ve bu işi meslek haline getirmiş iseniz, mutlaka 1 pazarlamacı çalıştırmanızı tavsiye ederiz. 5 tl/kg dan satacağınız mantarı 8 – 10 tl den satmak istemezmisiniz ? Bunun için de bir pazarlamacı işe alıp otelleri, restaurantları ve mantar alım potansiyeli olan işletmeleri günlük rutin dolaştırmanız, hem markanız adına iyi bir yatırımdır hem de gelirinizi iki katına çıkaracaktır.

Bu masrafın dışında alım satım yapan kişiler ile anlaşmanıza bağlı olarak mantarınızın nakliyesi var. Alıcı kapınızdan bir fiyatla alır veya siz alıcıya götürürseniz o zaman biraz daha yüksek bir rakama alabilir. Bunun için mantarınızın nakliye masrafı ortaya çıkacaktır.

Paketleme izniniz var ise, paketleme maliyetlerinizde ortaya çıkacaktır ki mantarınızı daha da pahalıya satacağınız için bunlar küçük masraflar olarak işletme giderlerinize kaydedilecektir.

İhracat yaparken mantar kasalar ile değil de şoklanmış, dilimlenmiş ve paketlenmiş olarak sevk edilir.

Yurtdışında  mantar özellikle soğuk ve sıcak ülkelerde marketlerde deep freeze  dolaplarda paketli olarak satılır. Ülkemizde yaygın olanlar daha çok bezelye, dilimlenmiş patates gibi ürünlerde varken yurtdışında bir çok sebze bu şekilde tüketilmektedir.

İhracat yapmanız için sizden bu şekilde ürün istenecektir. Şoklama, dilimleme, ve paketleme maliyetleri kg başına 2 -5 tl civarında olup mantarı satarken de zaten bu giderlerde fiyatınız üzerine eklenmiş olmaktadır.

Marmara Mantar olarak genel işletme giderlerini bir çatı altında sizler ile paylaşmak istedik.  Ülkemizin her şehrinde değişen maliyetleri düşünerek en azından bir iskelet bir ortalama ortaya çıksın istedik. Umarız işinize yarayan bilgiler olacaktır.

Herkese bol hasatlar dileriz.